קריטריונים להתחלת טיפול

בעבר מקובל היה לבטא את היקף המיאלומה ורמת התפשטותה בגוף באמצעות קביעת השלב (Stage) שבו נמצאת המחלה. מערכת ה- Staging שהיתה בשימוש הנרחב ביותר פותחה על ידי שני רופאים: דיורי (Durie)  וסלמון (Salmon) וקרויה על שמם.

כיום לא נעשה יותר שימוש בדירוג זה לקביעת חומרת המחלה. במקום זאת מקובל מדד ה CRAB  לקביעת  מידת הפגיעה של המיאלומה ולהחלטה על תחילת הטיפול.

לאבחנה של מיאלומה סימפטומטית נדרש אחד או יותר מהקריטריונים של CRAB.

 טבלה 2:  CRAB
סימן סימפטום

C

עליה ברמת הסידן (קלציום)  בדם – יותר מ 10mg/dl

R

אי ספיקת כליות (Renal dysfunction) – רמת קריאטינין בדם גדולה מ  2mg/dl

A

אנמיה – רמת ההמוגלובין קטנה מ  10mg/dl

B

מחלה בעצמות (נגעים ליטיים)

 

לאחרונה נוספו קריטריונים חדשים להגדרה של מחלה פעילה ולהחלטה על התחלת טיפול – SLIMהקריטריונים המעודכנים לאבחון מיאלומה נפוצה מזהים את האנשים שיכולים להרוויח מטיפול בשלב מוקדם עוד לפני שנגרם נזק לאחד האיברים בגופם. לפי קריטריונים אילו ההמלצה להתחלת טיפול תהיה בהתאם להופעת אחד או יותר מהסימפטומים הקלאסיים של ה- CRAB (המפורטים למעלה)  ו/או SLIM CRAB המפורטים מטה:

S– מתייחס ל- 60% (באנגלית Sixty) או יותר של תאי פלסמה בביופסיה של מח עצם.

LI– מתייחס לשרשראות הקלות (באנגלית LIght chain), היחס בין אילו המעורבות במיאלומה לאילו שלא, צריך להיות 100 או יותר (השרשראות המעורבות במיאלומה, קאפה או למבדה, הן אלו שנמצאות מעל הטווח הנורמלי. השרשראות שאינן מעורבות נמצאות בטווח הנורמלי או מתחת לו).

M– מתייחס ל- MRI. יותר מנגע פוקאלי אחד בבדיקת MRI בגודל של 5 מ"מ או יותר.

זאת על פי מאמר שפורסם בעיתון The Lancet Oncology  בשנת 2014, על ידי:  Rajkumar, S. V., Dimopoulos, M. A., Palumbo, A., Blade, J., Merlini, G., Mateos, M. V., … & Landgren.

 

המאמר תורגם על ידי עמיתת אמ"ן דקל בן יוסף. לקריאת המאמר המלא, לחצו כאן.