מהי מיאלומה נפוצה (סרטן מח העצם)

מיאלומה (Myeloma) הנקראת גם מיאלומה נפוצה (Multiple Myeloma) היא מחלה ממאירה (סרטן) של תאי הפלסמה, הנוצרים ומצויים במח העצם.  המילה Myeloma  היא שילוב של המילה Myelo – מח עצם ו Oma – גידול.

תאי הפלסמה הינם תאים שמייצרים נוגדנים. הנוגדן הוא מולקולה בעלת מבנה קבוע: שתי שרשראות  כבדות ושתי שרשראות קלות: קאפה (κ)  ולמבדא (λ ). השרשרת הכבדה יכולה להיות מסוג G, A, D, E או M  ובהתאם לזה הנוגדנים נקראים: IgG (אימונו גלובולין מסוג G)  או  IgA ,IgD , IgE  ,IgM .

במצב תקין, תאי הפלסמה מייצרים סוגים שונים של נוגדנים.  במיאלומה, ברוב המקרים,  יש התרבות חריגה של נוגדן מסוג אחד בלבד (שנקרא לעיתים חלבון מונוקלונלי – M-protein) .  ב – 65% מהחולים הנוגדן החד -שבטי הנ"ל הוא מסוג IgG, ובמצב כזה המחלה נקראת מיאלומה של IgG. אך הוא עשוי להיות גם מסוג IgA ובמקרים חריגים IgE, IgD או IgM. לעיתים קרובות מודגמת בנוסף הפרשה מרובה של שרשרת קלה מסוג אחד. במקרים פחות שכיחים יש הפרשה מרובה של שרשרת קלה מסוג אחד ללא הפרשה של נוגדן חד שבטי.

לעתים נדירות (1-2% מהמקרים) תאי המיאלומה  אינם מפרישים כמות חריגה של שרשראות כבדות או קלות, ובמקרים אלו המחלה מוגדרת כ-מיאלומה לא מפרישנית  (Non Secreting Myeloma). למאמר שפורסם בעיתון Oncology באוקטובר 2013 על איבחון וטיפול במיאלומה לא מפרישנית לחצו כאן (נדרשת הרשמה לאתר).

כאמור, במצב הבריא תאי הפלסמה, המהווים חלק מהמערכת החיסונית, מייצרים סוגים שונים של נוגדנים המכוונים כנגד מזהמים שונים וע"י כך מסייעים בהשמדתם. במיאלומה תא הפלסמה הסרטני מכפיל עצמו ואף "שוכח למות", וע"י כך יוצר "שבט" של תאי פלסמה זהים לו, המייצרים כולם את אותו הנוגדן.

תאי המיאלומה מסוגלים להתפשט במח העצם ואף לפגוע  במעטפת הקשיחה של עצמות הגוף השונות. יכולת התפשטות זו והנזק הנגרם לעצמות באזורים שונים של הגוף היא המקור למונח מיאלומה נפוצה. ישנם גם מצבים בהם תאי הפלסמה יוצרים גוש גידולי יחיד, מצב הנקרא פלסמה-ציטומה (ראה בהמשך).

למצגת מהי מיאלומה נפוצה.

להרצאה של ד"ר משה גת שניתנה במסגרת הכנס השנתי השישי של עמותת אמ"ן על מיאלומה נפוצה, על הסוגים השונים של מיאלומה ועל התפתחות המחלה לחצו כאן  

להרצאה של ד"ר עירית אביבי שניתנה במסגרת הכנס השנתי השמיני של אמ"ן (2013) "מיאלומה  היום ומחר" לחצו כאן.

להרצאה של ד"ר רוברט אורלובסקי המציגה בקצרה ובבהירות פרטים על מחלת המיאלומה: מהי המחלה? מה הסימפטומים הראשוניים המזוהים איתה? מה שיטות האבחון? ועוד.לצפייה בהרצאה (באנגלית) לחצו כאן.

להמשך קריאה לחצו כאן