עובדות בסיסיות לגבי מיאלומה נפוצה

מיאלומה נפוצה היא סוג של מחלת סרטן הנגרמת ע"י תאי פלסמה (שהם חלק מהמערכת החיסונית של האדם) המצויים במח העצם. למחלה מהלך אינדיבידואלי השונה מאדם לאדם.

כל חולה הוא מקרה פרטי והתנהגות המחלה בגופו, כמו גם דרכי הטיפול בה, תלויה בגורמי רקע רבים של המחלה עצמה, של מצב בריאותו הכללי של החולה, גילו וכד'. בדרך כלל המחלה מתקדמת לאט, אך לעיתים היא עלולה להיות יותר אלימה.

על פי רוב לא ניתן להביא לריפוי המחלה אך ניתן לטפל בה ביעילות.  בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה במחקר הקליני ובהיצע התרופות והטיפולים שעומדים לרשות המטופלים. כתוצאה מזה תוחלת החיים של חולי המיאלומה עולה בהתמדה והיום ניתן להתייחס למיאלומה כאל מחלה כרונית.
על ההתקדמות במחקר ובטיפול במיאלומה נפוצה בשנים האחרונות ראה מאמר שנכתב על ידי דר. יזהר הרדן ופורסם בעיתון The Medical באוגוסט 2007: מיאלומה נפוצה עשור של תמורה.

הסיבות להתפתחות מיאלומה אינן ברורות דיין. אולם נמצאו מספר גורמים שעלולים להגדיל את הסיכון לחלות במיאלומה, בין השאר:
– חשיפה לחומרים כימיים רעילים (לדוגמא חומרים כימיים המשמשים בחקלאות)
– קרינה (כולל קרינה גרעינית).

המחלה איננה עוברת בתורשה ולא נמצא קשר גנטי מובהק להתפתחות המיאלומה. עם זאת ידוע על כמה משפחות עם נטייה מוגברת למיאלומה.

מיאלומה שכיחה אצל מבוגרים. הגיל הממוצע של הופעת מיאלומה הוא שנות ה-60 המוקדמות. רק 5-10% מהמטופלים הם מתחת לגיל 40. המחלה מופיעה בשכיחות גבוהה יותר אצל גברים ובקבוצות אתניות מסוימות, לדוגמא אפרו-אמריקנים.

מדי שנה מדווחים כ-350 מקרים חדשים של מיאלומה בישראל. השכיחות נעה בין 3 ל 5 מקרים חדשים לשנה ל-100,000.
מספר המקרים המתגלים מידי שנה עולה בהתמדה, בעוד שהגיל בו המחלה מתגלת נמצא במגמת ירידה. הסיבות לכך אינן ברורות עד תום  אולם יש המעריכים כי חלק מההסבר לתופעה טמון בשיפור המודעות למחלה וגילוי מוקדם שלה (לעיתים עוד בשלב שאיננה גורמת  לתסמינים).

במסגרת שבוע המודעות למיאלומה נפוצה באוקטובר 2013 הועלו ל ynet מספר כתבות על המחלה, התפתחותה ודרכי הטיפול בה:

אבחון וטיפול מותאם – הרצאה מאת ד"ר משה גת
איך מתמודדים עם מחלת המיאלומה – כתבה מצולמת בהשתתפות ד"ר עירית אביבי, ד"ר יזהר הרדן ומתי רביב
האם יש תרופה יעילה – כתבה מאת דר' יעל כהן 

 

 

להמשך קריאה לחצו כאן